Askerlik Yoklama İşlemleri


1111 Sayılı Askerlik Kanununun 25. maddesi gereğinde yoklama ile ilgili duyurular TRT aracılığıyla yapılacaktır. Bu duyurular tebligat yerine geçecek olup yükümlülere ayrıca tebligat yapılmayacaktır. Sitemizden de TRT Duyuruları‘na kolaylıkla erişebilirsiniz.

Askerlik Yoklama İşlemleri için bulunduğunuz yerdeki askerlik şubesine yukarıda yazılı olan tarihler arasında müracaat ederek yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir. Yoklama esnasında yanınızda bulundurmanız gereken belgeler :

* Nüfus Hüviyet Cüzdanı, (T.C.Kimlik Numarası Bulunan)

* 2 adet fotoğraf,

* Diploma aslı ve fotokopisi,

* Bonservis, sertifika veya kurs belgesi aslı ve fotokopisi,

* Trafik sürücü belgesi ve fotokopisi,

* Hastalık ve arızalarına ait rapor veya tedavi belgelerinin aslı ve fotokopisi,

* Bölgenizde Verem Savaş Dispanseri varsa, verem taraması sonuç belgesi (varsa).

 

Yoklama sırasında sağlıkla ilgili sorular da sorulacağı için, durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa hastalık, tedavi, ameliyat, protez vb. belgeleri de yanınızda bulundurunuz.

Yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

Hastalık, öğrenci veya yurtdışında bulunma gibi yoklamanızı yapmanıza engel olabilecek durumlar varsa ilgili kurum veya konsolosluklardan durumunuzu belirten belgeleri askerlik şubesine göndermelerini talep ediniz veya kendiniz gönderiniz.

Belirtilen süreler içerisinde yoklamanızı yaptırmadığınız halde yoklama kaçağı durumuna düşer, bu suçu işlemiş olarak muamele görürsünüz.

Yorumsuz

Yorum Yazın